בועז נחמד
יועץ ארגוני, מרצה ומנחה סדנאות emailמהי אסרטיביות וכיצד לומדים להתנהג עלפיה, הלכה למעשה?

האסרטיביות (דעתנות - בעברית תקנית) היא אחד הכלים ההתנהגותיים / חשיבתיים בעולם העסקי, קרייריסטי, מודרני ובעולם המשפחתי - גם יחד. לעיתים זה יהיה חלק מתוך רפרטואר ההתנהגויות השוטף, לעיתים יהיה צורך לשפר יכולת בסיסית זאת. פעמים האדם מתחבר לאסרטיביות בצורה קלה מאוד ולעיתים הוא מגלה את החוזקות שלה רק לאחר מספר תהליכי אימון או הדרכה. לעיתים האסרטיביות נדרשת מהאדם עקב התפקיד אותו הוא ממלא ולעיתים היא צורך קיומי בהיותו אב, אם, הורה, מנהל וכדומה. האסרטיביות, גם כאשר היא מגיעה כצורך פנימי וגם כאשר היא מגיעה כתוצאה מדרישה חיצונית, מסוגלת לתת ללומדים אותה תפוקות מעולות, כמעט בכל אשר הם עוסקים.

האסרטיביות התחילה להיות חלק מההדרכות לפני מעל חמישים שנה כאשר מדריכים ומרצים מכל העולם התאהבו בה וגרמו למיליוני אנשים להתאהב בה גם כן. ולא סתם כך, אלא להפוך אותה לדרך חיים אמיתית וכנה. לא רק ככלי עבודה במשרד או במפעל אלא גם כדרך חיים קבועה.

האסרטיביות גורמת לאנשים שלומדים אותה, להיות יותר רגישים מצד אחד לזולתם ומאידך לדעת לעמוד על דעתם בצורה שלא תפגע באדם למולו הם עומדים. זה יכול להיות לקוח שמציג בקשה שנציג המכירות לא מסוגל לעמוד בה או לקוח שחייב כסף שמפעיל טקטיקה של סחטנות רגשית למול איש הגבייה.

האסרטיביות נדרשת כמעט בכל התפקידים בארגון - החל מרמת הנהלת החברה המשך במנהלים בדרגי הביניים וכלה בעובדי מערך ההפצה של הארגון. האסרטיביות לא מבדילה בין "מעמדות" בתוך החברה אלא מאפשרת למשתמשים בה "לטעום" את התוצאות המעולות שלה, לאורך זמן. האסרטיביות נדרשת גם במצבי שירות לקוחות, במצבי ניהול, שירות פנים ארגוני, גבייה, מכירות, ניהול דיאלוגים וקונפליקטים ועוד. כמעט ואין מצב בחיי היומיום או בחיים העסקיים, בו האסרטיביות איננה צורך אמיתי ושלם. הצורך הזה הוא הן של הארגון בתור תפיסת עולם והן של המנהל הבודד או העובד שניצב בקו הראשון למול הלקוח.

היכולת האסרטיבית, הופכת במהלך ההדרכה והסדנאות, לכלי התנהגותי מדהים והתוצאות שלו, לאורך זמן מעולות. מרמה של תיאוריה, היא קורמת עור וגידים עד שהיא הופכת להיות לחלק אינטגראלי מתוך רפרטואר ההתנהגויות של האדם.

האסרטיביות יכולה לבוא במהלך ההדרכות הן כהרצאה בודדת בפני קבוצה גדולה של משתתפים והן בתור סדנא בת יומיים, לקבוצה מצומצמת יותר של לומדים. בדבר אחד אין כל ספק - ככל שההחשיפה של משתתפי ההדרכה לעולם האסרטיביות גדולה יותר, כך ניתן לתרגל אותה לעומק. ניתן, באמצעות סימולציות או הדמיית מצבי אמת, להפוך את התנהגותם של המשתתפים בהדרכה ליותר אסרטיבית לאורך זמן.

נושא האסרטיביות מועבר בשנים האחרונות הן לרמות ניהוליות בכירות ביותר, הן לדרג הניהולי המתחיל  והן למזכירות ולמנהלות לשכה. גם אנשי מכירות וצוות הגבייה של החברה יכולים להיחשף לעולם מדהים זה של התנהגות אסרטיבית. קהלי יעד מדהימים שמתחברים היטב לנושאים אלו הם ילדים, בני נוער, נשים, רופאים, עורכי דין, רואי חשבון, מנהלי כספים, אנשי רכש, ובעצם....... מי לא.

האסרטיביות מחולקת על ידי לשני סוגים מרכזיים:

אסרטיביות פסיבית: גישה זאת טוענת כי האסרטיביות היא גורם שמפעילים אותו כאשר מבקשים מאיתנו דבר מה או כאשר אנו נדרשים לענות או לעשות פעולה מסויימת. כך הם פני הדברים כאשר אדם מתבקש לחתום לקרוב משפחה שלו בתור ערב למשכנתא והוא לא רוצה לבצע פעולה זאת.

אסרטיביות פרואקטיבית: גישה זאת היא יוזמת ולוקחת אחריות לפני שדברים מתרחשים, על מנת לשפר אותם לטובת האדם שמיישם את האסרטיביות הפרואקטיבית. הגישה הזאת תבוא לידי ביטוי בתהליכים שבהם האירוע הנוכחי או עתידי דורש עיכוב או שינוי או התחייסות אחרת של אלו שמטפלים בו - ועל האדם שמפעיל את האסרטיביות אין שום "חובה" ליזום את השינוי המיוחל. ברם, כאשר מדברים על אסרטיביות פרואקטיבית, יש לקחת בחשבון כי האחריות המוסרית על הרצון להביא את עצמי לתוצאות מעולות, מוטלת על האדם עצמו. אם הוא לא יהיה פרואקטיבי ביחד עם האסרטיביות שהיא דרך הביטוי, הוא לא יוכל להאשים אלא את עצמו.

 

לאחר שמחלקים את האסרטיביות בצורה כזאת קל להבין כיצד היא הפכה את החיים של מספר רב מאוד של אנשים בעולם הרחב בכלל ובישראל בפרט,  לחיים נכונים יותר. במקום להיות אנשים שהחיים לוקחים אותם למקומות שהם עצמם לא רוצים, אותם אנשים מנווטים את החיים. במקום להיות קורבן ולקחת על עצמך את התפקיד של הנכנע, הכנוע וזה שעושה את כל מה שמצפים ממנו - האדם שמפעיל אסרטיביות במהלך התקשורת הבין אישית שלו זוכה לחוויה אחרת לחלוטין. לפתע, נדמה לו כי כל מי שהוא בא במגע איתו הופך לעושה דברו. לעיתים קרובות מעידים אנשים שעברו תהליכי לימוד של אסרטיביות כי הם מוצאים שיותר ויותר פעמים באירועים שונים ומגוונים, דעתם האישית לא רק נשמעת יותר אלא יותר אנשים מבצעים ומיישמים רעיונות שלהם.

החשש של אנשים לפגוע בזולת הוא הגיוני מאוד אבל האסרטיביות לא תאפשר לעשות זאת - ועדיין ליישם את מה שברצונו של האדם לעשות, לקדם ולהפעיל. אם לפני שהיתה האסרטיביות נחלתו של האדם, הוא היה תלוי בגורמים אחרים או עושה דברם של אותם אנשים - ולאחר מכן בשקט בשקט בעודו ספון אל ביתו, היה כועס וזועם אבל לא עושה עם זה דבר, הרי שכעת יש שינוי. הוא יכול להביע את דעתו, ולהביא את העמדה שלו לפגישה, ישיבה, כנס או דיון - מבלי לגרום לאנשים אחרים להיפגע. כלומר, בלי לפגוע בעמיתיו לעבודה או לפגישה - אותו אדם יכול להביע כעת את דעותיו בצורה חופשית ומקצועית.

ו. . . כן, זה דורש אימון, לימוד, הכנה, ועבודה אישית לא פשוטה בכלל. אבל התוצאות מדהימות.

לעיתים האסרטיביות תידרש במסגרת העבודה, במסגרת הבית, במסגרת של פיתוח הקריירה האישית שלנו או במסגרת התנדבותית כל שהיא אחרת. לעיתים נידרש להיות אסרטיביים כל שעות הערנות שלנו ולעיתים רק פעם בשבוע או בחודש. ברם, כלי זה, כאשר הוא זמין לשימוש אצל כל מי שלמד והתנסה בו, הופך להיות לאט לאט ל"טבע שני". במקומות שלא צריך לוותר לא מוותרים. במקומות שלא צריך להתגמש לא מתגמשים. במקומות ואירועים בהם צריכים להיות ברורים וחדים - עושים זאת בדיוק. בנסיבות שבהן היה צריך לוותר מבלי להרגיש אשם או לא לוותר עם תחושות מעולות וטובות - יודעים לבצע את זה היטב. בנסיבות שבהן האגו היה בעבר נפגע והיה גורם לנתק או לשבר בין הצדדים, כעת יכולה להיות הבנה ואמפטיה, מבלי לוותר אחד לשני על הדברים החשובים באמת.

 האם ניתן ללמד את האסרטיביות מבלי לבצע פעולות של מחיקה של ההתנהגויות הקודמות? האם האסרטיביות מבצעת פעולה של "דריסה" למול ההתנהגויות שהיו טרום הועברה ההדרכה בנושא האסרטיביות? האם ייתכן מצב בו האסרטיביות תיבנה ביחד עם התלמיד או המתאמן במשך זמן קצר וכך תוכל להחליף את הדעות ואת התפיסות הקיימות? ובכן, דומה כי התשובות לכל השאלות הללו הן כן. הדרכה בנושא של אסרטיביות בהחלט מחליפה את הגישות הקיימות אצל מי שלומד אסרטיביות ואצל מי שחושב שהגישה האישית שלו אגרסיבית מדי. אם התלמיד / סטודנט / מנהל / ראש צוות - שלומדים להיות אסרטיבייים יותר, מגלים כי האסרטיביות נותנת להם כלים ופתרונות מעולים למצבים שעד היום הפכו להיות לקיצוניים, הם בהחלט יכולים להחליט כי מרגע זה ואילך כלי האסרטיביות יהיו תמיד לימינם.

 

====================================

אימון אישי לאסרטיביות (*). אימון אישי בנושאים פרטיים, זוגיים, עבודה, קריירה, קידום בעבודה, ועוד. מיועד למי שמעוניין לשפר את רמת האסרטיביות שלו במהירות, יעילות ואפקטיביות. התהליך הינו מהיר מאוד וניתן להגיע לתוצאות מעולות בפרק זמן של מספר פגישות בודדות. המטרה של האימון היא לשפר את היכולות, מוכנות, תפיסה וגישה בסיסית לאירוע או רצף של אירועים, כך שיתופעלו בצורה אסרטיבית על ידי המתאמן. 

סדנאות לאסרטיביות: סדנאות לשיפור רמת האסרטיביות של מנהלים, עובדים, אמהות, הורים, ילדים, בני נוער ועוד ועוד. הסדנאות משפרות הן את הגישה הבסיסית לאירועים בחיים הפרטיים והמקצועיים והן את ההתנהגות הנדרשת על מנת ל"ייצר" התנהגות של אסרטיביות: גם למול אנשים פסיביים וגם למול אנשים אגרסביים או סוחפים. ההדרכות ניתנות הן ברמה של הרצאות חד פעמיות או סדנאות או סדרה של הדרכות הערכות על פני מספר שבועות ויכולות לגרום לשינוי אמיתי בקרב מנהלים או עובדים.

הרצאות קצרות באסרטיביות: הרצאות חד פעמיות של שעה וחצי עד שלוש שעות לנושא האסרטיביות. ההרצאות מועברות בצורה קולחת, קלילה מאוד ובו זמנית בצורה מאוד מקצועית. הדוגמאות שמוצגות בהרצאה לקוחות מתוך החיים הפרטיים או העסקיים של המשתתפים ומאפשרות הצצה מדהימה לעולם של דעתנות, מהתיאוריה ועד לפרקטיקה, בפועל.

(*) האימון איננו תחליף לטיפול פסיכולוגי ואף לא ניתן על ידי פסיכולוג אלא על ידי מאמן.

 

אסרטיביות ניהולית

אסרטיביות בגבייה

לפרטים נוספים: בועז 050-5201857   מייל boaz8@zahav.net.il


email
בניית אתרים