בועז נחמד
יועץ ארגוני, מרצה ומנחה סדנאות emailחשיבה עסקית

נושא זה משמש ארגונים רבים מאוד כאבן הייסוד של פעילותם. כך, כל מנהל וכל עובד מסוגל לראות את החברה ואת הארגו בו הוא עובד כאילו היה המפעל הפרטי האישי שלו. במקום לראות במקום העבודה מקום בו באים לעבוד או מקום בו באים להיות נוכחים פיזית במהלך שעות היום - לראות במקום העבודה כמרכז המהות העסקית - בדיוק לפי הראייה של בעלי המניות של החברה. לגרום לכל מנהל וכל עובד בחברה - לחוש אחריות לגורלה של החברה כאילו היא היתה אישית שייכת לו.  

הגישה הבסיסית של מנכ"לים ושל מנהלים בכירים היא כי לו העובדים היו חשים למקום העבודה כאילו הוא שלהם אישית, הם היו יכולים לתרום הרבה יותר. כיצד ממשים רצון זה? כיצד הופכים אנשים לבעלי חשיבה עסקית? כיצד רותמים את כל עובדי החברה, את כל המנהלים בחברה - לאנשים ששותפים לחזון העסקי (ריווחי) של הארגון לאורך זמן.

ההדרכה חשיבה עסקית נותנת למשתתפיה תמונת מצב עדכנית אודות היכולת של כל אחד ואחד ממשתפי הסדנא, להיות חלק חשוב וקריטי בקביעת רמת הריווחיות של המחלקה בה הוא עובד ושל הארגון ממנו הוא מקבל משכורת.

ההדרכה עוסקת בשאלות כמו "מה היית עושה אחרת לו העסק הזה היה אישית שלך" או "למה אתה היית מצפה מהעובדים לו העסק הזה היה שלך" ובוחן את הפערים שיש בין התשובות לשאלות שהוצפו לבין ההתנהגויות בפועל של מנהלים ועובדים בתוך הארגון. תפקידו של המנחה בקורס או בהרצאה זה להפוך את השאלות הללו לרלוונטיות עבור מרבית משתתפי הקורס - מנהלי ועובדי החברה. לעיתים, ההדרכה מגיעה עד לרמות מדוייקות של העדר בזבוז משאבים חיוניים ספציפיים ולעיתים ההדרכה דנה בעקרונות העבודה העסקית, בעבור כלל מנהלי ועובדי החברה.

הגישה של חשיבה עסקית לוקחת את משתתפי ההדרכה לחוויה מעניינת מאוד של חשיבה על בסיס ניהול עסקי, על תורת כלכלה חופשית ולפי מודלים של סביבה תחרותית גדולה מאוד. בסופה של ההדרכה, משתתפי הסדנא מבינים טוב יותר את הסיבה להחלטות שונות ומתחילים להתייחס לעסק בו הם עובדים - כאילו היה הוא שלהם אישית.

עולם החשיבה העסקית יכול להיות בתוקף גם כלפי מערכות או ארגונים שעוברים תהליכים של הפרטה או של מיקור חוץ. באמצעות תהליכי ההדרכה והייעוץ שאנו מציעים, אפשר לשפר את תפקודם של מנהלים ועובדים שהיו רגילים להתנהלות מסויימת - ולאמן אותם להתנהלות עסקית לכל דבר. כך, הם יכולים להתחיל לפעול בסביבה תחרותית ובסביבה משתנה - בעוד שבעבר הם חיו בתוך "חממה".

נושא החשיבה העסקית עולה לא רק בארגונים שעוברים להיות מרכזי רווח או בחברות שנחשפות לשוק החופשי תחרותי. העולם של חשיבה עסקית נדרש גם בארגונים שנמצאים במצבים אלו, זמן רב. הסדנא בחשיבה עסקית יכולה להעניק כמעט לכל מנהל ועוד זווית ראיה רחבה יותר של הפעילות שהוא מבצע בעבודה. שמירה על חיסכון בעלויות, אי בזבוז משאבים בחברה, שמירה על ניהול נכון של זמן ואנרגיות, מניעת בזבוזי זמן אדירים על "שמועות" או על "רכילויות", התמקדות במטרה, השגת לקוחות חדשים, הבאת עוד רווחים לבעלי המניות - ועוד ועוד נושאים רבים ומגוונים הקשורים לעולם המופלא של חשיבה עסקית.

מהי המשמעות האמיתית של חשיבה עסקית? כאשר מנהלים ועובדים (שכירים) רואים במקום העבודה שלהם את מקום העבודה כשייך להם, ההתנהגות וההתנהלות היא שונה לחלוטין. ממערכות יחסים עם ספקים, עם לקוחות, עם הרשויות הממשלתיות והמקומיות וכלה בפעילויות שוטפות שמגנות ומגבות את הארגון. ואת זה אפשר להשיג על ידי סדרה של פעילויות הדרכתיות שמציגות בפני המנהלים והעובדים את תפיסת העולם של חשיבה עסקית.

פעולה נוספת שעולה וצפה במהלך הדיונים על נושא זה היא החשיבות הגבוהה של ריווחיות לאורך זמן. כאשר עובד איננו יודע להעריך נכון את הערכים האמיתיים של הארגון שלו, של המוצרים שהוא מוכר או של השירותים שהוא נותן ללקוח, קל יהיה לו לוותר עליהם או שלא להתמודד עם התנגדויות שצפות ועולות מצד הלקוחות. הדרכת "חשיבה עסקית" מאפשרת כמעט לכל מנהל ולכל עובד לראות את העסק בעיניים של המנכ"ל, בעלי המניות - בעיניים של הוספת רווח, הקטנת הוצאות, הקדמת הכנסות ועוד.

 

לפרטים נוספים: בועז 050-5201857   מייל boaz8@zahav.net.il

הדפסשלח לחבר

email
בניית אתרים