בועז נחמד
יועץ ארגוני, מרצה ומנחה סדנאות emailמצייתנות ועד ראש גדול

האם צריכים להיות ראש קטן או ראש גדול? מהם ההבדלים בין מנהלים ועובדים שהם צייתנים לבין מנהלים ועובדים שהם ראש גדול? מתי צריך להפוך להיות לאנשים שפועלים "על פי בקשות ודרישות הארגון" ומתי כדאי להניח בצד את הדרישות של החברה / עסק, ולפעול לפי צו המצפון או לפי ההיגיון הבריא? מתי אתו עובד יקבל צל"ש על פעולות אלו ומתי הוא יקבל על אותן פעולות אלו, בדיוק, טר"ש?

מטרת ההדרכה היא להציג בפני המשתתפים את היכולת העצמית ואת הדרישה הארגונית לגמישות הנדרשת מאנשים (מנהלים או עובדים) בין צייתנות לבין ראש קטן. המטרה היא בסופו של דבר לעודד ראש גדול בכל הנוגע לביצוע משימה (חשיבה חיובית, ראיה עתידית, אחריות אישית) כל עוד היא לא פוגעת בנהלים, דרישות החוק, כללים של הארגון, חוקים ותקנות או בניגוד לכללי האתיקה.

הראש הקטן נדרש בכל ארגון כמעט לכל מטרה. במקביל לכך, גם הראש הגדול. שמירה על היצירתיות של המנהל ושל העובד היא חלק מאוד חשוב מתוך מכלול הפעילויות של הארגון, אבל בו זמנית גם שמירה על הנהלים הפנימיים.לעיתים, שתי פעולות סותרות אלו יירשו לביצוע בפרק זמן קצר מאוד ולעיתים אפילו ביחד, בו זמנית. כלומר, לעיתים יידרש ראש גדול ממנהל מסויים תוך שהוא שומר בקפדנות על נהלים והנחיות. לעיתים אותו מנהל יידרש לעבור על אותם נהלים והנחיות ולדלג עליהם על מנת להשיג את המטרה שלו, באמצעות שימוש בראש גדול, היגיון, איכפתיות וניהול נכון של אותו אירוע.  

הפער שיש בין השניים - בין להיות צייתן לנהלים לבין להיות ראש גדול ובעל יכולת ראייה מרחבית, יידון בהמהלך ההרצאה. זאת לא הדרכה פשוטה. עולים וצפים במהלך ההדרכה מספר רב מאוד של דעות בקרב המשתתפים (מנהלים ועובדים כאחד) השואלים ובודקים את הנושא של הפער שבין עמידה בנהלים, צייתנות להחלטות ניהוליות לבין שימוש בשכל הישר או בראש הגדול.

הנושאים שעולים לדיון במהלך ההרצאה יכולים להיות שלובים במילוי הנחיות לא פופולאריות במיוחד בארגון, עמידה ביעדים מאוד ברורים שהטילה החברה על עובדיה, מילוי מלא ומדוייק של חוקים מאוד קשים או רגולציה מאוד כבדה שהוטלה על הארגון על ידי הממשל. במקביל, ניתן לדון בנושא של כיצד מציגים כלפי הלקוחות (חיצונים או פנימיים) את נהלי החברה מבלי לפגוע לא באגו של העובד ולא בנהלי הארגון. בחלק מתוך ההדרכות עולה השאלה של צייתנות בתור אזרח לחוקים שונים של המדינה שלא תמיד הגיוניים וברי הסבר, תוך שההדרכה מציגה מספר תשובות אפשרויות לנושא זה.  

במהלך ההדרכה עולה שאלת האחריות שיש לאדם שהפר נהלים בעקבות הרצון שלו להיות ראש גדול או התשבוחות שהוא ייקבל על העובדה כי עמד בקריטריונים או בחוקים וציית להם, למרות הפיתוי שהיה באותו אירוע לעבור עליהם ולשבש אותם.

אבקש לציין כי הדרכה זאת היא תוצר של "תרגיל בהדרכה" של המרצה עצמו (קרה באוגוסט 2008) שנערכה במהלך הדרכה שבה הוטל על המרצה להציג רעיון שונה, אחר - לנושא של יצירתיות. הרעיון הבסיסי שעומד מאחורי ההדרכה הזאת היא כי המקום של ראש קטן איננו במקום המקום של ראש גדול. תוצר של "טעות" הדרכתית, הפך להיות להדרכה והרצאה בפני עצמה.   

 

להזמנת הרצאות / סדנאות / כנסים וימי עיון: בועז נחמד 050-5201857

 

 

 


email
בניית אתרים